duminică, 1 martie 2009

Vointa ramane lider

Principala candidata la promovarea in Liga a III-a, CSU Vointa Sibiu isi contina parcursul fara greseala din acest debut de campionat. Sibienii au ajuns la a patra victorie consecutiva si impart primul loc cu FC Cisnadie II, echipa care este, de asemenea, neinvinsa pana in prezent. In etapa de sambata, elevii lui Viorel Jurca s-au impus, pe teren propriu, cu scorul de 4-1 impotriva celor de la Sparta Medias. Chiar daca oaspetii au deschis rapid scorul, in minutul 3, prin Morar, fotbalistii gazda au revenit si au marcat de trei ori pana la pauza. Grigore a egalat (min. 17), iar "dubla" lui Iancu (25, 30), a stabibit scorul primei reprize. In partea a doua, CSU a mai punctat odata, prin Mamaliga (85). Tot o victorie a obtinut si trupa pregatita de Lucian Cotora, FC Cisadie II. Soaita (25) si Lazar (58) au semnat golurile victoriei cu 2-0 in deplasarea de la Sibiu, cu Universitatea Progresul. Cea mai concludenta victorie a etapei a fost reusita, insa, de Interstar, 4-0 pe terenul "militarilor" de la ASA. Risti (23), Cilici (27, 44) si Dragomir (87) au puctat pentru succesul elevilor lui Daniel Murasan. Victorie in deplasare a obtinut si FC Talmaciu, 2-1 la Orlat, la fel ca si Sevisul Selimbar, 2-0 la Copsa Mica. Fosta Etrusca Divani, devenita Juventus Sibiu a obtinut primul success din acest sezon, 4-1 cu FC Avrig, in timp de FC Agnita s-a impus pe terenul Unirii Ocna Sibiului, cu scorul de 3-1.