duminică, 1 martie 2009

VOINTA fara pasi gresiti

Liderul clasamentului Ligii a IV-a, CSU Vointa isi continua drumul fara greseala catre promovare. Dupa ce runda trecuta a invins cu 10-0, sambata, elevii lui Viorel Jurca n-au avut emotii contra Sevisului Selimbar. Sibienii au castigat cu 5-1, in deplasare, si isi pastreaza avansul de zece puncte in clasament. Rau a reusit o "tripla" (8, 18, 71), iar Tecoanta o "dubla" (30,70), in timp ce pentru gazde a marcat Schimidt (70). Aceasta a fost, de altfel, singura victorie a oaspetilor in runda a 12-a, restul partidelor incheindu-se cu victorii ale gazdelor.

Un succes surprinzator l-a obtint FC Avrig, 2-0 cu una din pretendentele la promovare, FC Interstar. Victoria avrigenilor a fost adusa de Cosovan (62) si Achimescu (75). Daca Interstarul a facut din nou pasi gresiti, nu acelasi lucru se poate spune despre celelalte doua urmaritoare ale liderului, Sparta Medias si FC Cisnadie II. Mediesenii au castigat la "masa verde" cu Silvatex Orlat (3-0), oaspetii neprezentandu-se la joc, in timp de FC Cisnadie II s-a chinuit putin cu FC Talmaciu. Pana la urma jucatorii lui Lucian Cotota au invins cu 3-2. . Cristea (47), din penalty, B. Piko (74) si Luci Cotora, in ultimul minut au punctat pentru cisnadieni, in timp ce Popsor (31) si Olariu (66) au fost cei care punctat pentru talmaceni.

Pe langa jocul de la Medias, alte doua partide s-au incheiat cu scorul de 3-0. U Progresul a trecut de ASA Sibiu, datorita unui hatt-trick reusit de Tiboc in ultimele 20 de minute ale partidei (70, 85, 88), iar echipa lui Vasilica Armenea, Juventus Sibiu a invins cu acelasi scor, pe Gaz Metan Medias II (goluri B. Fratila 20, Constantinescu 51 si Moise, autogol 67). In ultimul meci al etapei, Unirea Ocna Sibiului a trecut cu 3-1 de Amicii Copsa Mica. Indrei a deschis scorul (33), pentru oaspeti, dar fotbalisti Unirii au replicat rapid prin Bunaciu (33), dupa care au mai punctat de inca doua ori, in repriza secunda, prin Verman (60) si Stejar (90). CS Agnita a stat.