sâmbătă, 5 septembrie 2009

Multă Voinţă, nema putinţă!

Echipa sibiană a pierdut primul meci în campionat, la Dej; în vreme ce gazdele au fructificat cele două ocazii mari pe care le–au avut, jucătorii lui Marius Baciu au ratat în mai multe rânduri din situaţii clare.

Aureolaţi după succesul din runda inaugurală, 2-0 acasă, cu uniriştii din Ungheni, fotbaliştii sibieni au fost readuşi cu picioarele pe pământ, la Dej. Jucătorii lui Marius Baciu au pierdut cu acelaşi scor, la capătul unui meci în care au ratat rând pe rând fiecare ocazie de poartă, spre deosebire de echipa locală care, în prima repriză, a înscris de două ori.
Sibienii au început cu mult tupeu meciul şi au avut, numai în prima jumătate a reprizei, 4 situaţii de gol. Portarul Mihoc a parat, la şutul lui Suciu din marginea careului mare ('5). Apoi, Iancu a trimis milimetric pe lângă bară ('12); Suciu a reluat, la rândul său, din poziţie favorabilă, fără să prindă cadrul porţii ('16), iar Dîmbean şi-a făcut mingea pentru şut, după ce a driblat doi adversari, dar a fost blocat în momentul execuţiei ('23). De marcat, au făcut-o gazdele însă. Centrare din banda dreaptă, pentru Ungur, aflat în marginea careului mare, care a şutat sec, fără preluare şi fără… speranţe pentru Zăvoi ('20).
Dîmbean, cu 7 minute înainte de pauză, a ratat şansa de 1-1, trimiţând cu capul, din apropiere, peste transversală. Tot prea sus a reluat şi Perde, în urma unui corner bătut de Ghindaru ('42). În loc de 1-1, a fost 2-0, Rus punctând cu un şut din centrul careului mare. Sibienii intrau la cabine după o primă repriză în care unii au fost cu ratările, alţii cu golurile.
După pauză, sibienii au continuat să ia cu asalt poarta lui Mihoc, dar golul a întârziat să apară. Suciu a trimis alături, dintr-o pasă a nou-intratului Adi Popa ('53). Dîmbean ('63), Ad. Popa ('70) şi juniorul Cîrstean ('80) au ratat alte situaţii de gol. Nici Dîmbean n-a fost mai inspirat ('85), în vreme ce, în prelungiri, Perde a trimis peste transversală, cu capul, în urma unui corner.
FC Cisnădie: Zăvoi - Foro, N. Grigore, Perde, Iacob - Al. Grădinar, I. Frăţilă, Dîmbean, Ghindaru - Iancu, Suciu. Au mai jucat Nagy, Ad. Popa, Peperigeanu şi Cîrstean.

"A fost un meci pe care l-am dominat de la un capăt la altul. Ne-a lipsit luciditatea necesară de a marca. Pe fondul jocului nostru, am primit un gol, în prima repriză, dintr-o fază fixă. Am continuat să dominăm, am avut ceva ocazii de a marca, dar din nou, cu puţin înainte de pauză, am încasat alt gol, după o lovitură de la colţul terenului. În repriza a doua nu am mai reuşit să desfacem apărarea gazdelor".
Marius Baciu, antrenor CSU Voinţa

"Sunt foarte supărat pe atitudinea jucătorilor, mai ales pe cea a unora de la care mă aşteptam să fie un exemplu, să dea tonul pe teren. Noi, cei din conducere, am făcut toate eforturile ca lor să le fie bine. Le-am achitat la zi tot ceea ce era de achitat. Sper să-şi revină cât mai repede".
Eugen Pîrvulescu, director sportiv CSU Voinţa

Liga a III-a, Seria a VI-a, etapa a II-a
SESO Cîmpia Turzii - FC Cisnădie 1-0 (Sancira '83), Marmaţia Sighetu Marmaţiei - CS Zlatna 0-1 (Ciofu '30), Sănătatea Cluj - Avîntul Reghin 2-1 (Semeniuc '30, Pojar '84 / Surlea '20), Unirea Dej - CSU Voinţa Sibiu 2-0 (Ungur '20, S. Rus '41), Bihorul Beiuş - AFC Od. Secuiesc 2-0 (Ilaş '2, Szabo '9), Unirea Ungheni - Voinţa Livezile 1-3 (Aldea '89 / Albuţ '58, Sighiartău '69, '77), Gloria II Bistriţa - Turul Micula 6-0 (Curtuiuş '13, Vasilichi '14, '60, Hlinca '18, Pîrvu '36, Borbely '78 - penalti), CSM Sebeş - FC Zalău 1-2 (E. Dragomir '73 - penalti / G. Vaşvari '42, Maior '86), Gaz metan II Mediaş - Luceafărul Oradea 1-1 (Bîlc '17 / Bulz '60).
Clasament
1. Gloria II Bistriţa 2 2 0 0 9-1 6 (+3)
2. CS Zlatna 2 2 0 0 3-0 6 (+3)
3. SESO Cîmpia Turzii 2 2 0 0 2-0 6 (+3)
10. Sănătatea Cluj 2 1 0 1 2-3 3 (0)
11. Gaz metan II Mediaş2 0 2 0 3-3 2 (-1)
12. CSM Sebeş 2 0 1 1 2-3 1 (-2)
13. Luceafărul Oradea 2 0 1 1 1-2 1 (-2)
14. Avîntul Reghin 2 0 1 1 1-2 1 (-2)
15. Turul Micula 2 0 1 1 1-7 1 (-2)
16. Unirea Ungheni 2 0 0 2 1-5 0 (-3)
17. AFC Od. Secuiesc 2 0 0 2 1-5 0 (-3)
18. CS Marmaţia * 2 0 0 2 0-5 -3 (-3).
* Echipă penalizată cu 3 puncte pentru neîndeplinirea baremului în precedenta ediţie de campionat.