marți, 22 septembrie 2009

Liga a III–a de fotbal Penalti ratat, gol anulat

Sibienii au ratat posibilitatea de a se instala în fotoliul de lider după remiza de la Prundul Bîrgăului, cu Voinţa Livezile; căpitanul Nicu Grigore a ratat un penalti, iar arbitrul sătmărean Kegyeş Ervin le–a anulat jucătorilor lui Marius Baciu un gol perfect valabil. Sibienii vor depune memoriu la FRF.

Dacă ar fi câştigat, sâmbătă, la Prundul Bîrgăului, CSU Voinţa ar fi urcat pe primul loc în clasament. Cum meciul dintre cele două Voinţa din serie s-a terminat nedecis, sibienii se menţin în plutonul fruntaş de 5 echipe care au câte 10 puncte şi aşteaptă altă ocazie de a ajunge în fotoliul de lider.
Meciul dintre Voinţa bistriţeană şi cea sibiană s-a disputat pe un teren extrem de dificil şi în condiţii care pun sub semnul întrebării modul în care s-a acordat OK-ul ca o astfel de arenă să găzduiască un joc de Liga a III-a. Tocmai de aceea situaţiile de gol au fost extrem de puţine. Sibienii puteau deschide scorul cu 5 minute înainte de pauză, dintr-un penalti acordat la o ţinere de tricou la Mircea Popa. Căpitanul Nicolae Grigore a ratat însă, astfel că la cabine s-a intrat la 0-0. Înainte de această fază gazdele reuşiseră să trimită mingea în plasă, însă golul a fost anulat pentru o poziţie de afară din joc. Şi sibienilor le-a fost anulat un gol, în repriza secundă, însă cu totul eronat. "Mingea l-a lovit în piept pe un jucător de-al lor şi apoi a intrat în poartă. Asistentul se îndrepta deja spre centrul terenului, dar centralul a anulat golul, posibil în compensaţie, considerând că Suciu a faultat în atac. Nici vorbă de aşa ceva", afirmă directorul general al echipei sibiene, Cornel Stănilă. Fotbaliştii lui Marius Baciu ar fi putut totuşi pleca cu toate cele 3 puncte de la Prundul Bîrgăului dacă vârful de atac Iancu ar fi fructificat una din cele două situaţii avute în ultimele 5 minute ale meciului. N-a fost să fie, partida terminându-se în cele din urmă nedecis şi fără gol.
"Ştiam că ne aşteaptă un teren greu. Am pregătit meciul în aşa fel încât să nu primim gol. Ne-am apărat grupat şi am încercat să punem probleme în special din faze fixe. Dacă am fi câştigat, ajungeam pe primul loc. E bun şi acest rezultat, în condiţiile în care s-a jucat acest meci", a mai completat Stănilă.
Marius Baciu a folosit următoarea formulă de echipă: Zăvoi - M. Popa, N. Grigore, Muşuroia, Peperigeanu (Dîmbean '75) - Al. Grădinar (Tuculea '75), Ghindaru, Boroncoi, Foro (Ad. Popa '46) - Achim, Suciu (Iancu '85).

"Duş" cu apă plată
Fotbaliştii sibieni nu au putut face duş, la finalul meciului cu Voinţa Livezile, din cauza faptului că la vestiare nu au avut nici măcar apă rece. Din acest motiv, jucătorii lui "Bacione" s-au spălat cu... apă plată. "Băieţii nu au putut face duş la final pentru că nu curgea nici măcar apă rece. S-au spălat cu apa plată pe care am avut-o noi în bagaje", a afirmat directorul general al Voinţei sibiene, Cornel Stănilă.

Muşuroia, cu capul spart
Unul dintre jucătorii sibieni, fundaşul Ilie Muşuroia, s-a ales cu o accidentare la cap, motiv pentru care a primit îngrijiri mai multe minute. Oficialii grupării sibiene susţin că, în momentul în care a solicitat să revină pe teren, Muşuroia a fost ţinut pe margine de către centralul Kegyeş Ervin nici mai mult, nici mai puţin decât 5 minute. "Muşuroia s-a ales cu capul spart. A ieşit, pentru îngrijiri. Când a vrut să intre, arbitrul l-a ţinut pe margine vreo 5 minute. Aşa ceva nu s-a mai pomenit. Noi am jucat 5 minute fără un fundaş central, pentru că aşa a vrut arbitrul. Unde mai pui că, imediat după meci, maşina salvării, care şi aşa era vai de ea, cădeai din ea, a plecat imediat de la teren. Dacă Muşuroia ar fi trebuit dus la spital, pentru că e vorba totuşi de o accidentare la cap?", a mai spus Stănilă.

Ghindaru, eliminat
Echipa sibiană a terminat meciul în inferioritate numerică după ce mijlocaşul Vasile Ghindaru a fost eliminat. În aceste condiţii, Ghindaru va rata meciul cu AFC Od. Secuiesc, una dintre formaţiile din subsolul clasamentului (locul 15), de vineri, 25 septembrie, de la ora 17.00, ce se va disputa pe "Municipal".

Liga a III-a, Seria a VI-a, etapa a V-a
Luceafărul Oradea - Bihorul Beiuş 1-0 (0-0)
A marcat: Giura '85
FC Cisnădie - Gloria II Bistriţa 1-0 (1-0)
A marcat: Rivera '41
CS Zlatna - CSM Sebeş 3-0 (1-0)
Au marcat: S. Mureşan '35, Budean '50, V. Mureşan '54
AFC Od. Secuiesc - Avîntul Reghin 4-2 (1-0)
Au marcat: Lazăr '20, Iorga '76, Rozenfeld '80 - autogol, '85 - autogol / Sichidiu '60, V. Stoica '70
FC Zalău - Unirea Ungheni 5-3 (3-1)
Au marcat: P. Chiş '7, Vaşvari '20, Bode '37 - penalti, '59, Teglaş '85 / B. Pop '21, Cozma '81 - autogol, Bordea '89
SESO Cîmpia Turzii - Sănătatea Cluj 3-1 (1-1)
Au marcat: Fertea '28, Sancira '59, Chifor '76 / Hoca '33
Marmaţia Sighetu Marmaţiei - Gaz metan II Mediaş 1-1 (1-0)
Au marcat: Filimon '18 / Semeghin '90+2
Voinţa Livezile - CSU Voinţa Sibiu 0-0
Turul Micula - Unirea Dej 1-1 (0-0)
Au marcat: M. Pop '74 / Moldovan '60.