marți, 17 noiembrie 2009

Liga a III–a de fotbal Neguţ – Gaz metan 2–0

Fotbalistul sibian a marcat ambele goluri ale Voinţei în meciul cu gaziştii mici, în prima jumătate a reprizei întâi.

Gruparea sibiană îşi continuă marşul triumfal. CSU Voinţa e neînvinsă de 12 meciuri şi se menţine în fruntea clasamentului Seriei a VI-a. Mai mult, jucătorii lui Marius Baciu şi-au îmbunătăţit şansele de a rămâne în frunte şi în iarnă după ce s-au desprins la 6 puncte faţă de următoarea clasată, Bihorul Beiuş, echipă care a pierdut, tot în această etapă, la Ungheni.
Sibienii au jucat pragmatic contra unei echipe a doua a Gazului metan întărită cu 4 jucători de la Liga I, rezolvând ecuaţia câştigătorului în primele 20 de minute. Recitalul de o jumătate de repriză l-a început vârful de atac Ciprian Suciu, două ratări în 4 minute. Mai întâi Tătar a respins în afara terenului mingea trimisă la prima bară de atacantul Voinţei ('9), apoi Suciu a greşit de puţin ţinta, la un şut din marginea careului mare ('12). Neguţ a ieşit pentru prima dată la rampă după un sfert de oră de la debutul meciului, când l-a întins serios pe Tătar, cu un şut din lovitură liberă. Un minut mai târziu, Tuculea a recentrat perfect pentru Radu Neguţ, care a înscris cu capul, din careul mic ('16).
Suciu a trecut din nou pe lângă gol, mingea reluată de atacant, din centrul careului, căzând pe plasă ('19). De marcat, a făcut-o tot Neguţ, sibianul învingându-l din nou pe Tătar cu o lovitură de cap bine plasată ('20). Singura situaţie a oaspeţilor a fost cea de dinainte de pauză, când Husar a trimis alături, cu capul, din poziţie favorabilă (’40). În rest, nimic.
Suciu s-a ”remarcat” prin alte două situaţii. Irosite, în debutul celei de-a doua reprize. Mai întâi Akaki i-a suflat mingea vârfului de atac al Voinţei, în marginea careului mare (’47). Trei minute mai târziu, Suciu a tras de puţin pe lângă, de la 16 metri.
Restul reprizei a fost săracă în execuţii. Ocaziile de poartă au lipsit cu desăvârşire. Sibienii s-au mulţumit să conserve rezultatul, au jucat sigur, au pasat mult, nefiind neapărat preocupaţi de poarta adversă, în vreme ce echipa mică a Gazului metan a dezamăgit crunt, afişând un joc fără direcţie. Doar două au mai fost ocaziile cu adevărat periculoase, în tot acest timp. Akaky a trimis în plasa laterală un balon centrat în careul mic, irosit astfel posibilitatea de a încinge jocul (’73), în vreme ce Foro a fost aproape de un 3-0 mai… aproape de adevăr, şutând milimetric pe lângă bară, în prelungiri.

CSU VOINŢA
Piţigoi - Călinescu, R. Purima, N. Grigore, Tuculea - Al. Grădinar (Nagy '62), Boroncoi, Foro, Peperigeanu (Dâmbean '80) - C. Suciu, R. Neguţ (Ghindaru '70). Antrenori: Marius Baciu, Eugen Beza, Florin Berţa.
GAZ METAN II
Tătar - Savin, Muth (Fleşer '60), Husar, Holerga (Lază '82) - Andor, R. Zaharia, Akaki, Vidakovic - Cl. Lup, Paina (Gombar '75). Antrenori: Gheorghe Albotă, Constantin Cenan.

"Mai avem de lucrat în ofensivă"
Antrenorul echipei sibiene, Marius Baciu, s-a arătat mulţumit de jocul din defensivă al fotbaliştilor sibieni dar spune că, în ofensivă, lucrurile nu au stat cum şi-ar fi dorit. "În mare parte, sunt mulţumit de joc, chiar dacă au fost şi unele momente mai puţin reuşite. Important este rezultatul. Am câştigat şi ne-am desprins în clasament. Asta contează cel mai mult. După ce am înscris rapid două goluri, am căutat să ţinem de rezultat. Îi felicit pe cei de la echipa a doua a Gazului metan, inclusiv pe jucătorii veniţi de la formaţia din Liga I. Chiar dacă au pierdut, nu au făcut un meci rău. Rezultatul nu poate fi contestat de nimeni, am jucat mai bine şi am câştigat. În ceea ce ne priveşte pe noi, faza de apărare a funcţionat bine, dar în ofensivă mai avem de lucrat", a afirmat Baciu, care altfel speră ca CSU Voinţa să se desprindă şi mai mult de ocupanta locului secund, în acest final de tur.

Bucurie "Made in Cipru"
Autorul celor două goluri din meciul cu Gaz metan II, Radu Neguţ, are un mod aparte prin care îşi sărbătoreşte reuşitele. Atacantul se întoarce cu spatele spre tribuna oficială şi îşi arată numărul de pe spate, cu ambele mâini. "Nu e ceva anume pentru cei din tribună sau de la oficială. Acest gest l-am deprins încă de pe vremea când jucam în Arabia Saudită sau în Cipru. Pe tricourile acelea aveam inscripţionat şi numele şi, de fiecare dată când marcam, mă întorceam spre tribună şi le arătam astfel numele de pe spate, să ştie cine a marcat", a afirmat Neguţ.
Fotbalistul transferat în această toamnă a jucat, până acum, în 5 partide, înscriind de 4 ori.

Voinţa copiază modelul Stelei
Fost component al Stelei în perioada în care echipa din Ghencea a evoluat în Liga Campionilor, Marius Baciu a copiat câte ceva din echipamentul grupării bucureştene. Astfel, un rând de echipament al formaţiei din Liga a III-a este în culorile Stelei, roşu şi albastru (foto 1). Pe un alt rând de echipament, de culoare verde şi negru, iniţialele numelui clubului sibian sunt scrise la fel ca pe tricourile echipei din Ghencea, C.S.U.-V.SB., la fel ca pe tricourile echipei pregătite de Mihai Stoichiţă (F.C.S.B.). "Ideea mi-a aparţinut şi, în timp, cei din club au fost de acord cu mine. Nu pot uita echipa la care m-am consacrat ca fotbalist, Steaua. Iar, cum pe echipamentul nostru ar fi fost mai greu să scrii numele întreg, CSU Voinţa Sibiu, am ales această variantă, am folosit doar iniţialele, la fel ca Steaua. Mi-aş dori tare mult ca, într-o zi cât mai apropiată, să ajungem să jucăm cu echipa din Ghencea, iar dacă acest lucru se va întâmpla în Liga I, cu atât mai bine", a afirmat Baciu.

Laude de la Albotă
Antrenorul echipei medieşene e de părere că diferenţa de pe tabelă e mai mare decât realitatea din teren. Albotă are însă numai cuvinte de laudă la adresa formaţiei sibiene şi a tehnicianului acestuia, Marius Baciu. "Este o victorie meritată a sibienilor, dar cred că diferenţa de pe tabelă e cam mare, după cum au decurs ostilităţile în teren, în repriza secundă. După pauză am dominat steril, ne-am şi creat vreo trei situaţii de gol, dar nu am reuşit să marcăm. Sibienii ne-au surprins prin cele două goluri rapide. Am întâlnit o echipă matură, cu o bună organizare a jocului, ce are un antrenor tânăr, de perspectivă şi care, sunt convins, va ajunge să antreneze o echipă din Liga I", a afirmat Albotă.

Liga a III-a, Seria a VI-a, etapa a XIV-a
Luceafărul Oradea - Sănătatea Cluj 3-0 (Dumiter '4, '55 / Cipău '61), Avîntul Reghin - CSM Sebeş 1-2 (Şorlea '42 / Benga '7, Şuteu '90), CSU Voinţa Sibiu - Gaz metan II Mediaş 2-0 (R. Neguţ '16, '20), FC Zalău - FC Cisnădie 2-2 (R. Neicu '21, M. Ignat '80 / M. Armenean '13, L. Tarcea '74), Unirea Dej - Gloria Bistriţa II 2-1 (Drăguş '14 - autogol, Zelencz '68 / Curtuiuş '23), Unirea Ungheni - Bihorul Beiuş 3-1 (Pilcă '27, Şt. Popa '58, B. Pop '70 / Luca '37), AFC Od. Secuiesc - Marmaţia Sighetu Marmaţiei 3-0 (Lazăr '7, '14, Ferencz '56), Voinţa Livezile - SESO Cîmpia Turzii 1-2 (S. Rus ’65 / Moteţ ’80, ’86), Turul Micula - CS Zlatna 6-1 (Feher ’12, Zsiga ’17, ’74, Tripon ’47, Vădan ’48, Chifor ’76).